Українсько - Польська культурна спадщина

  • kulturna_background
  • photo_2019-11-28_18-19-30

Олександрі́я — село в Україні Рівненському районі Рівненської області. Населення становить 2397 осіб. Олександрія – село, центр сільської Ради, розташоване за 16 км від районного і обласного центру, залізнична станція. Сільській раді підпорядковані населені пункти: Волошки, Нова Любомирка, Пухова, Свяття, Три Копці.

У січні 1918 року в Олександрії було проголошено Радянську владу. А вже у другій половині лютого того ж року Олександрію окупували кайзерівські війська. На початку 1919 року владу в Олександрії встановили петлюрівці. У травні 1919 року на станції Олександрія велися бої між польськими військами та частинами Новгород-Сіверської бригади 1-ї Української радянської дивізії, які відновили у містечку Радянську владу. У серпні того ж року Олександрію окупували війська Польщі. У липні 1920 року частини 12-ї та Першої Кінної армій знову відновлюють Радянську владу. Але восени 1920 року встановлюється влада Польщі. У складі Польщі Олександрія була містечком Кустинської гміни Ровенського повіту Волинського воєводства. Переважна частина безземельних  мешканців містечка займалися кустарним промислами. Серед них були: теслярі, кравці, кошикарі, ковалі, пекарі, слюсарі, муляри, бляхарі, стельмах(майстер по виготовленню возів). Частина працювала на сукновальні, тартаку(пилорамі) поміщика Любомирського, на трьох водяних млинах. Частина жителів займалася дрібною торгівлею. Двічі на місяць у містечку відбувалися ярмарки. В Олександрії працювали вже два фельдшери й акушерка, функціонували три невеликі початкові школи (польська, українська, єврейська).

Розміщений будинок культури в колишньому римо-католицькому костелі, який був побудований у 1862 році. Очолює цей заклад Смоляр Наталія Михайлівна.

При клубі створений вокальний ансамбль «Криниченька», дитячий гурт «Капітошка» та «Веселка», танцювальний гурток «Брейк-данс». При будинку культури діє музична школа, керівником якої є Торохтій Ірина Юріївна.

У червні 2011р. Олександрійський культурно-дозвільний клуб успішно брав учать у районній естафеті «Від села до села –  з піснею і словом»

Вокальний ансамбель “Криниченька”

В Олександрії є Римо-Каталоцицький цвинтар. На якому крім мешканців Римо католиків мешканців Олександріі похований в 1939 році Хубарт Станіслав Владислав Любомирський. В 2019 році на цвинтарі встановлено памятний хрест .